AVALIKU ESINEMISE KARTMINE JA MIDA SELLEGA PEALE HAKATA

Updated: Mar 1“Ma kardan esineda” on kõige levinum põhjus, miks väga ägedad inimesed end ise väikeseks ja nähtamatuks teevad. Võiks ju leppida põhjendusega, et kõik lihtsalt ei ole esineja-tüüpi inimesed. Aga mina lihtsalt ei lepi ja kõik. Sest ma ei ole siiani veel ühtegi mitte esineja-tüüpi inimest näinud. Kui inimesi julgustada, korrigeerida mina-pilti ja pilti teistest koletistest (loe: teised inimesed), teadvustada, mis asi on esinemine tegelikult ning anda pisut tagasisidet, siis ootamatult muutuvad ka kõige introvertsemad ja muude raskete diagnoosidega inimesed täitsa ok esinejateks.

Kui sa tahad oma ellu tuua värskust, muutust, enesekindlust, tunnustust ja julgust midagi teha, siis soovitan alustada oma esinemishirmust. Sellega saab üsna palju hädasid korraga lahendatud.

Hiljuti vastasin Postimehe ajakirjaniku küsimustele, mida esinemishirmuga peale hakata ja kuidas valmistuda.

  • MIKS TEKITAB AVALIK ESINEMINE INIMESTES HIRMU?

Esinemise hirm on üks kõige tavalisemaid ja sagedasemaid hirmusid. Tegemist ei ole oskamatuse hirmuga. Tegelikult oskavad kõik inimesed esineda. Kui sa oskad rääkida, siis oskad ka esineda.

Esinemise hirm on väga inimlik hirm. Esinemine on juhtimine ehk mõjutamine. Tundub, et sa pead olema kõige targem, vigu ei tohi teha, sest kõik näevad. Emotsionaalne pinge on väga suur. Sa pead samaaegselt rääkima oma juttu ja suhestuma inimestega, kes sind vaikides vaatavad.

Kogu tähelepanu on sinul – nad vaatavad, kuulavad ja hindavad. Ehk siis risk on väga suur. On oht, et satud naeruväärsesse või piinlikku olukorda ja see mõjutab otseselt meie armastuse ja kuulumisvajadust. Hirm olla mitte armastatud ja naeruvääristatud on enamasti esinemishirmu tegelik sisu.

Ma valetaksin kui ütleksin, et tegelikult ei juhtu midagi. Võib juhtuda väga palju hirmsaid asju – sõnad lähevad sassi, slaidid ei tööta, publiku hulgas on tähtsad inimesed, küsimusele ei tea vastust, pluusil on plekk ja till hammaste vahel.

Tegelikult publikul ei ole mädatomateid kaasas. Kõige hirmsam, mis saab juhtuda on, et kui sa oled igav, siis inimesed avavad kohe oma telefoni ja teevad omi asju. Ehk tähelepanu hoidmine on enamasti suurem väljakutse. Kui sa saavutad publiku tähelepanu, siis sa juba oledki hea esineja, keda tasub kuulata.

Kui sind paluti esinema, siis sa oled kutsujale silma jäänud kui ekspert. Ekspert siin tähendab inimest, kes teab sellest valdkonnast rohkem kui mõni teine. Keegi, keda ma usaldan, et tal oleks midagi öelda. Ehk siis sind on juba märgatud ja usaldatud.

Ekspert ei tähenda maailma kõige targem inimene selles valdkonnas. See ei tähenda, et sa oled Guru. Sa oled lihtsalt inimene kes teab rohkem või on kogenud rohkem. Vähemalt teiste arvates. Sa ei pea oskama vastata kõikidele küsimustele. Sinu ettekanne saab lisada diskussiooni, külvata seemneid, tõestada et saab.

Sellega on pall sinu poolel, kas austad kutsujat, usaldad enda headust ja annad endast parima või jätkad oma hirmu toitmist.

Esinemise hirmu ületamiseks on vaja tegelikult suhtumise muutust. Sul on vaja hakata ennast väärtustama ja austama, vajad pisut vilumust ja väikseid eduelamusi. Ja seda kõike isegi siis, kui sa kardad! Sest tegelikult kardavad jätkuvalt ka kõik väga kogenud esinejad. Nad on lihtsalt õppinud seda hirmu maandama, juhtima ja pannud selle ärevuse energia enda kasuks tööle.

Sinu eesmärk ei ole hakata esinemist armastama. Eesmärk on leppida esinemisega, oma mõtetega ja oma väega, et sa oled piisav ja oluline, kes võib diskussioonis osaleda. Siis saavad hakata asjad juhtuma. Hirmu toitmisega jääd ainult väetimaks, väiksemaks, nähtamatumaks ja lõpuks ka haigeks.

  • MILLISED ON PEAMISED NIPID, MIDA JÄRGIDES TULEB AVALIK ESINEMINE ALATI HÄSTI VÄLJA?

Heaks esinemiseks on kolm märksõna – inimlikkus, austus ja sõnum. Ehk kui sulle on aeg ja lava antud, siis see on sinu asi seda aega hästi kasutada. Ehk mis on sinu sõnum. Mida sa tahad publikule öelda. Kui sa selle välja mõtled, seda usud ja oled seda esitades sõbralik, siis oledki tõenäoliselt teinud hea esinemise.

See tähendab, et sa pead oma esinemise ettevalmistama ja eelkõige läbimõtlema. Sa pead oma sõnumit mõistma, siis räägid südamest. Kehv impro on väga tüütu. Alandlik ebakindlus veel tüütum.

Sa saad anda sel hetkel endast parima. Juhtub ju alati – slaidid ei tööta, hääl läheb kähedaks, pluusil on plekk, publik on väsinud või osavõtmatu.

Julge olla inimene ja usalda, et sul on midagi öelda. Austa oma publikut ja nende aega.

  • KUIDAS AVALIKUKS ESINEMISEKS VALMISTUDA (MILLINE ON SEE PROTSESS)?

Ettevalmistumine on vajalik austusest kõigi vastu. Ettevalmistumine ei tähenda täiuslikku soengut ja slaide, vaid pigem läbi mõtlemist. Mida ma tahan selle lühikese ajaga öelda? Kui sa päriselt läbi mõtled, siis on alati aega liiga vähe ja sa pead valima. Kui sa läbi ei mõtle, siis sa lähed sooritama ja jääd pealiskaudseks, sest sa ei esita sõnumit, vaid kimad hetke pool, mil lavalt lahkuda.

Kõige olulisem on õige suhtumine – isegi kui ma kardan, siis ma olen parim rääkija sel hetkel ja püüan anda endast parima. Parim ei tähenda täiuslikku!