top of page

AVALIKU ESINEMISE KARTMINE JA MIDA SELLEGA PEALE HAKATA

Updated: Apr 18“Ma kardan esineda” on kõige levinum põhjus, miks väga ägedad inimesed end ise väikeseks ja nähtamatuks teevad. Võiks ju leppida põhjendusega, et kõik lihtsalt ei ole esineja-tüüpi inimesed. Aga mina lihtsalt ei lepi ja kõik. Sest ma ei ole siiani veel ühtegi mitte esineja-tüüpi inimest näinud. Kui inimesi julgustada, korrigeerida mina-pilti ja pilti teistest koletistest (loe: teised inimesed), teadvustada, mis asi on esinemine tegelikult ning anda pisut tagasisidet, siis ootamatult muutuvad ka kõige introvertsemad ja muude raskete diagnoosidega inimesed täitsa ok esinejateks.

Kui sa tahad oma ellu tuua värskust, muutust, enesekindlust, tunnustust ja julgust midagi teha, siis soovitan alustada oma esinemishirmust. Sellega saab üsna palju hädasid korraga lahendatud.

Hiljuti vastasin Postimehe ajakirjaniku küsimustele, mida esinemishirmuga peale hakata ja kuidas valmistuda.

MIKS TEKITAB AVALIK ESINEMINE INIMESTES HIRMU?

Esinemise hirm on üks kõige tavalisemaid ja sagedasemaid hirmusid. Tegemist ei ole oskamatuse hirmuga. Tegelikult oskavad kõik inimesed esineda. Kui sa oskad rääkida, siis oskad ka esineda.

Esinemise hirm on väga inimlik hirm. Esinemine on juhtimine ehk mõjutamine. Tundub, et sa pead olema kõige targem, vigu ei tohi teha, sest kõik näevad. Emotsionaalne pinge on väga suur. Sa pead samaaegselt rääkima oma juttu ja suhestuma inimestega, kes sind vaikides vaatavad.

Kogu tähelepanu on sinul – nad vaatavad, kuulavad ja hindavad. Ehk siis risk on väga suur. On oht, et satud naeruväärsesse või piinlikku olukorda ja see mõjutab otseselt meie armastuse ja kuulumisvajadust. Hirm olla mitte armastatud ja naeruvääristatud on enamasti esinemishirmu tegelik sisu.

Ma valetaksin kui ütleksin, et tegelikult ei juhtu midagi. Võib juhtuda väga palju hirmsaid asju – sõnad lähevad sassi, slaidid ei tööta, publiku hulgas on tähtsad inimesed, küsimusele ei tea vastust, pluusil on plekk ja till hammaste vahel.

Tegelikult publikul ei ole mädatomateid kaasas. Kõige hirmsam, mis saab juhtuda on, et kui sa oled igav, siis inimesed avavad kohe oma telefoni ja teevad omi asju. Ehk tähelepanu hoidmine on enamasti suurem väljakutse. Kui sa saavutad publiku tähelepanu, siis sa juba oledki hea esineja, keda tasub kuulata.

Kui sind paluti esinema, siis sa oled kutsujale silma jäänud kui ekspert. Ekspert siin tähendab inimest, kes teab sellest valdkonnast rohkem kui mõni teine. Keegi, keda ma usaldan, et tal oleks midagi öelda. Ehk siis sind on juba märgatud ja usaldatud.

Ekspert ei tähenda maailma kõige targem inimene selles valdkonnas. See ei tähenda, et sa oled Guru. Sa oled lihtsalt inimene kes teab rohkem või on kogenud rohkem. Vähemalt teiste arvates. Sa ei pea oskama vastata kõikidele küsimustele. Sinu ettekanne saab lisada diskussiooni, külvata seemneid, tõestada et saab.

Sellega on pall sinu poolel, kas austad kutsujat, usaldad enda headust ja annad endast parima või jätkad oma hirmu toitmist.

Esinemise hirmu ületamiseks on vaja tegelikult suhtumise muutust. Sul on vaja hakata ennast väärtustama ja austama, vajad pisut vilumust ja väikseid eduelamusi. Ja seda kõike isegi siis, kui sa kardad! Sest tegelikult kardavad jätkuvalt ka kõik väga kogenud esinejad. Nad on lihtsalt õppinud seda hirmu maandama, juhtima ja pannud selle ärevuse energia enda kasuks tööle.

Sinu eesmärk ei ole hakata esinemist armastama. Eesmärk on leppida esinemisega, oma mõtetega ja oma väega, et sa oled piisav ja oluline, kes võib diskussioonis osaleda. Siis saavad hakata asjad juhtuma. Hirmu toitmisega jääd ainult väetimaks, väiksemaks, nähtamatumaks ja lõpuks ka haigeks.

MILLISED ON PEAMISED NIPID, MIDA JÄRGIDES TULEB AVALIK ESINEMINE ALATI HÄSTI VÄLJA?

Heaks esinemiseks on kolm märksõna – inimlikkus, austus ja sõnum. Ehk kui sulle on aeg ja lava antud, siis see on sinu asi seda aega hästi kasutada. Ehk mis on sinu sõnum. Mida sa tahad publikule öelda. Kui sa selle välja mõtled, seda usud ja oled seda esitades sõbralik, siis oledki tõenäoliselt teinud hea esinemise.

See tähendab, et sa pead oma esinemise ettevalmistama ja eelkõige läbimõtlema. Sa pead oma sõnumit mõistma, siis räägid südamest. Kehv impro on väga tüütu. Alandlik ebakindlus veel tüütum.

Sa saad anda sel hetkel endast parima. Juhtub ju alati – slaidid ei tööta, hääl läheb kähedaks, pluusil on plekk, publik on väsinud või osavõtmatu.

Julge olla inimene ja usalda, et sul on midagi öelda. Austa oma publikut ja nende aega.

KUIDAS AVALIKUKS ESINEMISEKS VALMISTUDA (MILLINE ON SEE PROTSESS)?

Ettevalmistumine on vajalik austusest kõigi vastu. Ettevalmistumine ei tähenda täiuslikku soengut ja slaide, vaid pigem läbi mõtlemist. Mida ma tahan selle lühikese ajaga öelda? Kui sa päriselt läbi mõtled, siis on alati aega liiga vähe ja sa pead valima. Kui sa läbi ei mõtle, siis sa lähed sooritama ja jääd pealiskaudseks, sest sa ei esita sõnumit, vaid kimad hetke pool, mil lavalt lahkuda.

Kõige olulisem on õige suhtumine – isegi kui ma kardan, siis ma olen parim rääkija sel hetkel ja püüan anda endast parima. Parim ei tähenda täiuslikku!

Püüa Mõista – miks see teema anti, kes on publik, mis on ürituse eesmärk. Sellesse ei tohi kinni jääda, aga selle arvesse võtmine võib teha sinust suurepärase esineja.

Kõige tähtsam –

 • MIS ON SINU SÕNUM EHK MIDA SA TAHAD ÖELDA. Sa ei saa öelda kõike. Mis sa tahad, et publik sellest teemast teaks? Miks nad peaksid seda teadma? Kuidas see neid edasi aitab ja neile kasulik on?

 • MÕTLE LÄBI STRUKTUUR – koha võtmine, tervitamine ja suhte loomine, sissejuhatus ja intriigi loomine, sisu, kokkuvõte, lõpusõna ja tänu, lavalt lahkumine. Kõik need osad on iga esinemise kohustuslikud osad. Ka iganädalase koosoleku esinemisel.

 • KOOSTA SIND ABISTAVAD MATERJALID – slaidid, märksõnad paberil, valmis kõne. Ükskõik, mis sind toetab.

 • VALI MUGAVAD RIIDED, MIS SIND TOETAVAD, mitte ei suurenda ärevust ja väsimust.

 • HÄÄLESTA END VAIMSELT. Vaigista hirm ja julgusta end sisemiselt. Ole enda suhtes toetav ja sõbralik.

Meid paeluvad esinejad, kes on asjad läbi mõelnud ehk neil on nende unikaalne vaatenurk teemale – probleemile. Küsimus on, kas sa julged seda esitada või oled suvaline asendatav esineja.

MILLISED ON PÕHILISED VEAD, MIDA INIMESED AVALIKULT RÄÄKIDES TEEVAD?

Kõik sõltub sinu suhtumisest.

Hea esinemine ei sõltu ilusatest slaididest, õigest kehaasendist või õigetest riietest. Need kõik on aksessuaarid, mis õigel kasutusel aitavad väga palju kaasa. Kõige olulisem on sinu sõnum ja kuidas suhestus publikuga.

Usalda publikut. Sina oled inimene ja nemad on inimesed. Nad igatsevad inspiratsiooni. Publiku poolehoiu ostmine odavate, seksi, meeste-naiste naljadega võivad küll publiku naerma panna, kuid ei pruugi sinu veenvusele kaasa aidata.

Mõned näited tüütutest esinejatest:

 • Tehnilised esinejad – neil on igavad slaidid, millelt nad maha loevad. Neil on justkui kõik tehtud, aga sama hästi võiks ise ka slaide lugeda.

 • Ülbed esinejad, kes ei austa kedagi – ennast, korraldajat ega publikut. Võivad olla suhtumisega “Te nagunii sellest teemast aru ei saa…”, “Ma nüüd õpetan teile…”.

 • Alandlikud ja ebakindlad esinejad ostavad publiku poolehoidu oma väiksusega. Õppetunnid tuleb lava kõrval ära teha, laval on aeg sooritada Usu, publik toetab sind, kuid nad ei pea sind seal julgustama. See on sinu aeg ja sinu koht, ning sa kasutad korraldaja ja publiku aega. Kui sina pead end viletsaks ja oma sõnumit tavaliseks, siis arvab publik na nii. Publik vajab inspiratsiooni ja mõtteid. Tavalise leiavad nad ise ka üles. Nad ei pea selleks konverentsile tulema.

MILLELE TULEKS ENNE LAVALE MINEKUT KINDLASTI TÄHELEPANU PÖÖRATA?

Vaata kas sul on kõik vajalik olemas – paberilehed slaididega, märksõnadega või tekstiga, vajadusel mälupulk.

Kuigi välimus ei ole kõige tähtsam, siis see on sinu esmakuvand, mis tänapäeval on väga pika mõjuga, sest tehakse pilte ja filme. Ehk kui sa tahad pärast piltidega rahul olla, siis vaata korra peeglisse – vaata üle oma juuksed, meik, riided (krae, nööbid, ehted, lukud jne). Kõige olulisem olla enne esinemist rahulik ja ärev samaaegselt. Rahulik tähendab, et sa ütled endale “Mul on õigus siin olla. Mul on mida öelda. Ma olen ok. Lähme teeme ära!”. Ja ärev, et võtta end kokku, olla kohal ja anda endast sel hetkel parim. Ole iseenda hea ja toetav mentor, mitte sisemine kriitik veel enne kui on midagi kritiseerida.

Ka lavalt lahkudes tee sama – ükskõik mis juhtus, tee endale pai. Andesta kõik eksimused. Naera ja õpi neist. Ära anna endale sisemiselt peksa, isegi kui midagi läks valesti. See oli kogemus. Sa tegid ära. Luba endal rahuneda. Luba teistel sind kiita, tänada, sulle aplodeerida. See on suhte lõpetamiseks vajalik. Anna see võimalus. Ehk siis püsi ruumis kuni lõpuni. Saa aru, et see ei olnud eksam, kust põgeneda. See oli suhtlusruum, kus sa mõjutasid.

KUI PALJU VÕIB ESINEDES PABERILT MAHA LUGEDA?

Sõltub esinemisest ja meeleseisundist.

Kõik sõltub jälle sellest, miks sa maha loed.

 • Kas sa loed maha, sest räägid tundlikust teemast ja vajad tuge ning sa pead kindlaid asju ütlema?

 • Või loed maha, sest ei julge publikuga suhelda ja tahad asja kaelast ära saada.

 • Või oled peast perfektsionist

 • Või taandud esinedes koolilapseks, kes vastab õpetajale.

Sa kindlasti oled näinud maha loetud esinemisi, mis on väga head ja neid, mis on väga halvad. Kõik sõltub selles, mis rolli paber selles esinemises mängib.

KUI OLULISED ON PRESENTATSIOONID EKRAANIL?

Jällegi sõltub esinemisest, kohast, publiku suurusest, teemast, esinemise pikkusest jne.

Mida suurem ruum ja suurem üritus, seda rohkem tuge on tähelepanu hoidmiseks vaja.

Pildid, videod, mis aitavad mõista su räägitut on alati head, aga jällegi sõltub. Nendega on väga lihtne üle ääre minna.

Kõige olulisem on siiski sõnum, mitte kui ilusad slaidid sul on või kaunilt need vahetuvad.

Slaide tehes pea meeles, et sina ja sinu sisu on kõige tähtsamad. Sa ei tee oma presetatsiooniprogrammi võimaluste tutvustust. Vähem on alati parem. Eriti tänapäeva ekraanide maailmas. Me vajame mõtteid, ideid, innustust, suhtlemist, suhestumist, puudutamist, mitte eriti kauneid slaide. Hea jutt heade slaididega on suurepärane. Suvaline jut heade slaididega on lihtsalt unustatav esinemine.

MIDA TEHA, KUI LAVAL LÄHEB KÕIK LOOTUSETULT SASSI?

See on väga sage hirm, mis ei tugine mitte millelelgi muule kui meisse kasvatatud teadmisele, et eksida ei tohi.

Kui sa seda tõesti kardad, siis mõtle kui mitut lootusetult sassi läinud esinejat sa päriselt näinud oled? Ja pea meeles, sinu närvis olek ei paista enamasti välja.

Aga kui ikkagi juhtub. Siis jää vait, ütle “Oodake korra, mul läks sassi”, hinga rahulikult, vaata oma slaidi või paberit ning tuleta meelde, mida sa pidid ütlema. Ja jätka.

Publik ei loobi sind tomatitega ja ei marsi kohe saalist välja. Nad on väga kannatlikud ja toetavad. Kõik nad kardavad esinemist. Luba neil ennast toetada.

Tõenäoliselt kui tuled sellest olukorrast välja, siis osutud hoopis “terapeudiks”, sest tõestad kõikidele kartvatele salaekspertidele publiku hulgas, et ka laval võib eksida ja maailm ei lõppe sellest ning sind ei kanta saalist kohe välja.

MIKS ESINEMISHIRMUGA TEGELEMINE ON KÕIGE TÄHTSAM, MIS MÕJUTAB SU ELU VÄGA PALJU?

Liigne esinemise kartmine mõjutab otseselt sinu elu ja heaolu. Esinemise kartmine muudab inimese väikeseks, tähtsusetuks, hirmunuks ja sageli kurjaks, sest ennast peab rohkem kaitsma. Esinemise kartmine võib inimesed aheldada koju, valesse töökohta või valesse suhtesse. Esinemise kartmine ei võimalda ka rohkem raha saada.

Kaudselt mõjutab esinemishirm ettevõtteid, organisatsioone ja tervet ühiskonda, sest väga palju ideid jääb kuulmata.

Esinemishirmu ületamine on kiireim viis tõsta oma enesekindlust, head enesetunnet ja suurendada oma sissetulekut.

Esinemise mitte kartmine ei tähenda, et sinust saab professionaalne esineja või et sa hakkad esinemist armastama. Eesmärk on liigsest ärevusest lahti saada, et sa julgeksid ennast esindada, sest sinu mõtted on kuulmist väärt!

Kui esinemine on ka sinu jaoks liigselt sind pärssiv ja sul on sellest kõrini, siis ma saan aidata.

Sul on esinemiseks kõik vajalikud oskused juba olemas.

Vaja on ka õiget mõtlemist, et saaksid neid oskuseid kasutada.

bottom of page