Enesemeisterlikkuse

coaching

Sina oled sinu elu kõige suurem väärtus ja sa oled asendamatu! 

Kui sind ei ole, siis on keegi teine, aga mitte Sina.

Me tuleme siia ilma üksinda ja lahkume siit üksinda. Samuti kannad sa kõiki oma rolle üksinda - Sa oled ema üksinda, isa üksinda, spetsialist üksinda, naine üksinda, harrastaja üksinda, kuduja üksinda ja ka meeskonnaliige üksinda. Sinu tugevus sõltub sellest kui hästi neid rolle kannad ja nendega mängid ning kui hästi suhestud teistega, kes sind toetavad, juhivad, aitavad, innustavad. 

 

Kuni Sa arvad, et Sinu elu, tarkus ja oskus sõltuvad kellestki teisest, ei suuda sa kunagi oma jalgadel seista ja tõeliselt särada, sest lahti laskmine tekitab ebakindlust ja hirmu. Need tunded aga ei võimalda sul kunagi end päriselt vabana tunda. Vabaduses aga peitub sinu loovus, leidlikkus, tarkus, julgus, valikuvabadus, enesekindlus, mängulisus, õppimine, ilu ja puhkamine. 

Kirjuta mulle

Mis on Enesemeisterlikkuse coaching?

Ma olen Blackford Centre for Life Coaching diplomeeritud Life Coach ehk eesti keeles elutreener. Life Coach ei õpeta õigesti elama ega anna täiuslikke eluvalemeid. Life coach treenib ja juhendab sind, et oskaksid ja julgeksid ise sinu jaoks õige eluni jõuda. Coachingu lähtekohad on usk, et sinus on kõik õiged vastused olemas ja sul on ALATI valik. Coachi ülesanne on aidata sul neid näha. 

 

Coaching tuleneb algselt sõjaväest ja seejärel spordist. Coachi ehk juhendaja ülesanne on võimaldada oma juhendatavatel saavutada soovitud tulemus ja kasutada oma võimeid parimal viisil. Isikliku arengu coachingule panid aluse psühhoterapeudid ja nõustajad, kes märkasid, et on palju inimesi, kes on terved, kuid kes on hädas. Inimesed, kes olid segaduses, ihkasid muutust või ei teadnud kuidas edasi minna, kuid kes ei vajanud selleks meditsiinilist või terapeutilist sekkumist. 

 

Life Coaching on inimestele, kes tahavad oma ellu muutust tuua, kuid ei tea kuidas seda saavutada või vajavad hoolivat tõukajat, et liikuma hakata. Vahel nad ei tea, mis see muutus täpselt olema peaks, siis saab coach aidata seda avastada. 

 

Enesemeisterlikkus on Sinu tugevdamine ja jõustamine, et saaksid ja jaksaksid oma isiklikus elus olla peategelane ja kanda kõiki oma lõputuid rolle uhkusega. See tähendab iseenda ja oma unistuste tundmist, suhtlusoskust, oma tugevuste kasutamist, julgust eksida ja proovida ning tegeleda oma nõrkustega nutikalt, mitte ennast hävitavalt jne. 

 

Minu suurim kirg on aidata inimestel näha iseenda võluvust, võimekust, tugevust, väärtust ja andekust. Kui see on nähtavale toodud, siis saab hakata seda ka oma elus rakendama. 

 • Julgustust 

 • Enesekindlust 

 • Lihtsaid nippe 

 • Selgust ja mõistmist, et asi ei olegi nii hull

 • Tunnet, et ma tohin eksida ja proovida

 • Toredamat ja adekvaatsemat pilti iseendast 

 • Julgust olla habras, tugev ja tark 

 • Julgust ja oskust avaramalt mõelda 

 • Lahenduste ja valikuvõimaluste nägemist 

 • Iseenda taasavastamist 

 • Suuremalt mõtlemist ja samas lihtsamalt mõtlemist 

 • Teadvustamist ja mõtestamist - selleks aega ja süsteemi - mida teen, miks teen ja kuhu lähen

"I recommend coaching by Epp Adler. I appreciate the way how Epp is working with people!"

"Epp innustas mind tegelema teemadega, mis on mu jaoks tõeliselt olulised." 

Kellega ma töötan? 
 • Inimestega, kes tunnevad, et nende senine olemise viis on neile väikeseks jäänud ja kes kahtlustavad, et neis on veel midagi peidus ja nad on väärt enamat.

 • Inimestega, kel on palju või väga palju kogemust, kuid ei tea mis väärtus sellel on või mis sellega peale hakata. Selle tulemusena kahandavad või õigustavad ennast, peavad kõike seda iseenesestmõistetavaks, samas on rahulolematud, segaduses, ärrituvad või õnnetud.

 • Inimestega, kes on juba muutuses, kuid vajavad sel teekonnal teekaaslast, mõtestajat ja julgustajat. 

 • Andekate töötajate ja juhtidega, kes hoiavad end tagasi. Selle tulemusena jääb talent rakendamata, millest kaotavat ettevõtted, meeskonnad, juhitavad, perekonnad, sõbrad jne.

Kuidas ma töötan? 
 1. Kui sulle tundub, et minu coaching võiks sulle sobida, siis kirjuta mulle.

 2. Lepime kokku esimese kohtumise (vahetult või telefonis), et omavahel tuttavaks saada. Tutvumiskohtumine on TASUTA. Esimene kohtumine on selleks, et Sina saaksid aru, kas mina sulle sobin ja mina mõistaksin, kas ma saan sind aidata. Minu jaoks on oluline, et sinu ajaline ja rahaline investeering oleksid sulle kasulikud.

 3. Kui me sobime ja soovid coachinguga jätkata, siis lepime juba täpsemalt kokku, kuidas tööd jätkame.

Korduma kippuvad küsimused 

 • Mis on Coaching?

Sõnal Coach on inglise keeles kaks tähendust - treener ja buss. Minu arvates aitavad mõlemad sõnad seletada coachingu olemust väga hästi. 

 

Coachingu lähtekoht on, et coachitav ehk coachee soovib saavutada midagi uut ja tuua oma ellu mingi muutuse. Teine põhimõte on teadmine, et alati on valikuvõimalus ja coachee on väga võimekas. Kuna coachee ei tea kuidas alustada või kuidas sinna jõuda või kardab, et annab alla, siis ta palkab endale treeneri, kes aitab sihti hoida.

 

Life coach on isikliku arengu treener. Näiteks kui sa võtad spordisaalis endale eratreeneri, siis tema annab ülesanded, aga trenni teed sina, mitte treener. Samuti toitumisnõustaja annab sulle retsepti ja toitumisplaani, kuid kokk ja sööja oled ikka jälle sina ise. Nii on ka life coachiga. Tema aitab sul ennast mõista ja samme planeerida, kuid trenni teed ja elad sina ise. 

 

Bussi ülesanne on ju sama - viia sind punktist A punkti B. Jällegi buss viib su küll kohale, aga bussi pead sisenema ja sealt väljuma Sina ise. Erand on see, kui sa oled beebi või kui tegemist on kiirabiga. 

 

 • Mis vahe on coachil, psühholoogil, psühhoterapeudil ja nõustajal?

Vahel on vahe ametinimetuses. Inimestel on väga erinev väljaõpe, taust, isiklik kogemus, ametinimetus. Coaching on juhtimise ja isikliku arengu toetamise metoodika, mida kasutavad väga erinevate elualade esindajad. 

 

Üks väga tähtis vahe on, et coach ei ravi kunagi. Coach võib toetada ja aidata ravi eesmärkide mõtestamisel, et oleks jaksu jätkata. Coachingu tulemus võib olla teadmine, et vajad psühholoogi või terapeudi või mõne teise spetsialisti abi.

 

Coaching on tulevikule suunatud ja lähtub Sinu soovist midagi muuta. Coach ei tegele minevikuga, vaid alustab teed sealt, kus sa praegu oled. See küll sisaldab sinu minevikku, kuid coaching ei analüüsi seda, vaid aitab sul vabaneda end ammendanud uskumustest ja aitab sul seniseid kogemusi tuleviku nimel kasutada.

 

 • Kas sõpradest ei piisa? 

See on olnud kõige parem küsimus, mida mulle coachingu tähenduse mõtestamiseks on esitatud.

Vastus on, et sõltub olukorrast ja sõpradest. 

4 sõbra ja coachi erinevust:

 1. Huvide konflikt. Kui sa ihkad tõesti muutust, siis see tähendab tõenäoliselt, et sa kaotad oma vana kesta. Sõprade ja lähedaste jaoks võib see olla väga hirmutav ja seega võivad nad Sind tagasi hoida või "rahustada", selle asemel, et Sind sinu arengutes toetada. See ei tähenda, et sa pead kõigest vanast alati loobuma. Lihtsalt iga muutus vajab ruumi, aega ja harjumist. Loe sellest minu blogis. Coach ei soovi sind paigal hoida. Tema ainus soov on aidata Sind edasi. 

 2. Sõber tahab ka rääkida. Muret jagades tahab sõber oma lugu ka rääkida ja võibolla sinu lugu vürtsitada isiklike lugudega. Coach pühendab end täielikult Sinu loole. 

 3. Sõbrale ei pea vastama. Edasiliikumine ja vanade müüride lagunemine käib sageli lihtsate, kuid väga raskete küsimuste abil. Sõbrale saab öelda "No küll nüüd ikka küsis", "Ma ei tea", "Ma ei oska vastata, "Ma pole sellele mõelnud". Coachile võib ka nii öelda, aga ta ei jäta jonni ja ootab kuni Sa vastad. Neile küsimustele vastamine võib olla alguses üksinda võimatu ja siis on hea kui keegi sel teekonnal kaasas on. Paljud koolitustel osalejad tunnistavad, et nad ei julge üksi olles sellistele küsimustele mõelda.

 4. Sõbraga saab heietada ja kurtmisse kinni jääda. Coach kuulab loo ära ja aitab sul siis edasi minna.

 

 • Kellele coaching sobib ja kuidas see käib? 

Coaching sobib neile, kes vajavad muutust, on valmis pingutama ja trenni tegema. See eeldab aja võtmist, coachi usaldamist ja ülesannete tegemist. Jällegi võrdlus spordisaaliga. Kui harjutusi ei tee, siis lihas ei tugevne. Ja kui hindad või kahtled igas treeneri sõnas, siis on ka tulemus väga visa tulema. 

 

"Samamoodi tehes teistsuguseid tulemusi ei saa." 

 

Coachingu peamine töövahend on head ja edasiviivad küsimused ning erinevad harjutused. Rõhk on sõnal heal. Olemas on ka väga palju halbasid küsimusi. Tegelikult isikliku arengu trikk seisnebki heade küsimuste küsimise oskuses. Hea küsimus ei eelda alati vastust, vaid vahel  käivitab see õigeid protsesse. 

 

 • Kuidas Coach teab mulle õiget vastust? 

Ei teagi. Sina tead. Coach aitab sul oma vastust näha ja kuulata. Ta aitab sul laiendada su vastuste variante. Kui su variandid on ainult Jah või Ei, siis su valik hoiab Sind tõenäoliselt paigal ja peagi oled samas punktis tagasi. 

 

 

 • Kas ma pean täpselt teadma , mida ma tahan? 

Ei pea, aga võid. Tegelikult sa ju tead seda, sest muidu sa abi ei otsiks. Vahel on see teadmine alles sisetunde vormis ja sa ei oska teda veel sõnastada. Vahel on tunne, et seda ei tohi kõva häälega välja öelda. Ja veelgi rohkematel on peas sisekriitik või sisemine kombluspolitsei, kes ei luba öelda.

Vahel võib Sinu valik tuleneda ka teiste arvamusest või mingist standardist. Ja nii tahadki midagi, kuna seda tahetakse ja sa arvad, et sina pead ka seda tahtma. Vahel on vaja alustuseks mõista, miks sa midagi tahad ja kuidas see sind edasi aitaks. 

Coachi üks ülesanne ongi aidata sul mõista mida sa tahad ja kuhu tahad tegelikult jõuda. 

 

 • Miks coaching kallis on?

Sest coach on investeerinud palju aega ja raha enda koolitamisse on tavaline ja igav vastus. 

 

Minu isikliku kogemuse järgi on coachi hind võrdväärne sellega, kui palju sa ise ennast väärtustad. Kui sa arvad, et oled tavaline või keskpärane, siis nii ongi ja kui arvad, et väärid parimat, siis nii on ka. Ja kui sul ei ole raha, kuid arvad, et väärid parimat, siis see muudab sind nutikaks ja leidlikuks. 

 

Mind on coachinud erinevad Eesti ja välismaa coachid. Need kogemused on näidanud, et coachile maksmine on tegelikult maksmine selle eest, et sa vaevuksid iseendale aega leidma ja endaga tegelema. Coachiga kohtumised on väga väärtuslikud tähtajad kui midagi peab olema juhtunud ja kus saab hinnanguvabalt rääkida oma saavutustest, mõtetest, ja avastustest. Vahel on need saavutused suured, vahel väikesed, vahel totrad või pealtnäha iseenesestmõistetavad. Ja teadmine, et sind kuulabki keegi pühendunult. Keegi, kelle ainus soov on sinu areng sinu enda valitud suunas. Ja kuigi neist saavutustest võibki heietama jääda, siis coach suunab sind järgmistele sammudele. 

 

 • Mis siis saab kui kodutöö jääb tegemata? 

Juhtub sama, mis spordisaalis. Kui teed harjutusi ainult sel ajal kui treener kõrval seisab, siis on trennist vähe kasu.  Ja tavaliselt on ebamugav tunne ka. Kui coach tunneb, et sa ei pinguta, siis võib see ühine aeg olla mõlema aja raiskamine. 

 

Vahel, aga avastad, et enda valitud eesmärgid, sammud ja ülesanded ei toidagi, sest avastad, et tegelikult sa ei tahagi neid asju teha. See on väga suur avastus, mis viib suure sammu õigete eesmärkide poole. Sellisel juhul on tähtis ennast kuulata ja valida õige suund, mitte teha kodutöid coachi meeleheaks. 

 

 • Kus coaching toimub ehk kuidas me kohtume? 

Selle lepime eraldi kokku. Vahel sinu kontoris, vahel minu kontoris, vahel kohvikus, vahel Skype's ja vahel telefonis. 
 

 • Mis on garantii, et coaching töötab ja mu investeering on seda väärt? 

Nii nagu iga suhtega, siis ka siin ei ole lõplikku garantiid. Kõik sõltub sinu ja coachi sobivusest ja pühendumusest. Nagu öeldakse - Jänes shampust ei joo ja Kui ei proovi, siis ei tea. 

Iga coach ja abistaja on mingil hetkel sobiv. Nagu kõik muu võib ka coach sulle suur olla või väikseks jääda. Siis tuleb lihtsalt kuulata oma sisetunnet ja otsida järgmist õiget kaasteelist. 

Kontakt: epp(ät)leela.ee 

© 2021 Epp  Adler. Proudly created with Wix.com

 • Instagram - Black Circle
 • Facebook - Black Circle
 • LinkedIn - Black Circle