Mis on life coaching ehk enesearengu treening?Ma olen coach, eesti keeles koots või treener. Täpsemalt olen life coach ja veelgi täpsemalt olen Enesemeisterlikkuse coach. Miks seda vaja eristada? Sest olemas on ka juhtimiscoachid ehk executive coachid ja palju muid coache. Eristamist on vaja, et sina teaksid, keda sina peaksid täpsemalt otsima.

Coaching kogub ka Eestis populaarsust ja üha enam inimesi leiab tee coachingu juurde. Avastasin, et ma ei olegi siiani sellest kirjutanud.

Mis on life coaching, kellele see mõeldud on ja kuidas see käib? Sellest täna kirjutangi.

Inspiratsiooni sain Raadio 2st. Mind paluti eelmisel nädalal Agenda saatesse just life coachingust rääkima. Kuula intervjuud siit.


Mis on coaching, kootsing ja life coaching?

Coaching on tulevikule suunatud tegevus ja lähtub Sinu soovist midagi muuta. Coach ei tegele minevikuga, vaid alustab teed sealt, kus sa praegu oled. See küll sisaldab sinu minevikku ja ajalugu, kuid coaching ei analüüsi seda, vaid aitab sul vabaneda end ammendanud uskumustest ja aitab sul seniseid kogemusi tuleviku nimel kasutada.

Coaching tuleneb algselt sõjaväest ja hiljem spordist. Coachi ehk treeneri või juhendaja ülesanne on võimaldada oma juhendatavatel saavutada soovitud tulemusi ja kasutada oma võimeid parimal viisil.

Spordicoach tegeleb sportlase võimete arendamise ja tulemuste saavutamisega.

Juhtimiscoach juhtide võimete arendamise ja juhtimistulemuste parandamisega.

Life coach tegeleb inimeste eluga üldiselt ja aitab sellega paremini, õnnelikumalt ning edukamalt hakkama saada.

12 eluvaldkonda, mis kõik vajavad Sinu aega, tähelepanu ja hoolt, et oleksid rahul

Enesemeisterlikkuse toetamiseks ja treenimiseks kasutan mina elu mõtestamiseks 12-osalist mudelit (kõiki neid saab jagada veel tükkideks). Olulised eluvaldkonnad juhuslikus järjekorras, mis kõik vajavad tähelepanu, aega ja energiat, et oleksid rahul:

 • Suhted – pere, sõbrad, vanemad, lapsed ...

 • Raha ja finantsid

 • Karjäär ja töö

 • Lähisuhe ja armastus

 • Puhkus, lõõgastumine ja taastumine

 • Hobid, harrastused, vabatahtlik töö

 • Tervis ja heaolu

 • Enesehoolitsus

 • Sinu kogukond ja sotsiaalne keskkond

 • Sinu asjad ja füüsiline keskkond

 • Isiklik areng ja õppimine

 • Kontakt endaga ja ümbritseva maailmaga ehk spirituaalsus

Life coachingut tõlgitakse eesti keeles mitmeti. Näiteks elutreener, edutreener, tulevikutreener. Mulle meeldib isikliku arengu või enesearengu treener.

Enesearengu treener ei õpeta õigesti elama ega anna täiuslikke elu- või eduvalemeid. Life coach treenib ja juhendab sind, et oskaksid ja julgeksid ise sinu jaoks õige eluni jõuda. Life coaching aitab sul näha oma elu tervikuna ja ka selle koostisosi, sest häda ei ole kunagi kõiges. Mõni valdkond on alati energia ja rõõmuallikas ning teised on jällegi stressi ja rahulolematuse allikad. Mõlemaid on vaja teadvustada, sest muutuse läbimiseks on vaja alati ka rõõmuenergia tuge. Ja lisaks võimaldab teadlikkus korras valdkondadest olla tänulik.

Ja tänulikkus ning selle teadlik regulaarne praktiseerimine on tänaseks teaduslikult tõestatud tervendava võimega tegevus.

Kui sa muud ei jaksa teha, siis teadlik tänulikkuse minut hommikul või õhtul võib luua juba muutuse ja anda jõu, mida otsid.