top of page

CV 

Me kõik oleme Lood, mis koosnevad väga paljudest nähtavatest, nähtamatutest, teadvustatud ja teadvustamata koostisosadest. Mitte keegi teine ei ole tehtud täpselt samast tainast. Meil kõigil on kordumatu päritolu, õpingute, kogemuste, kohtutud inimeste ja oma salapärase sisemise elu segu. Ükskõik kui hea või raske see on, kuid see kokku teebki Sinu. Siin on mõned koostisosad, millest olen tehtud mina? 

Kes mind õpetas? 

Päriskoolid

"Ära ütle

õpetajale

"Õpeta mind!", vaid "Palun räägi,

kes sind õpetas." 

 

  • Tallinna 4. Keskkool 

  • Tallinna Mustamäe Gümnaasium, inglise keele eriklass. Uurimustöö "Noorte seljaprobleemid" 

  • Choate Rosemary Hall, Wallingford, USA. Avatud Eesti Fondi ja Soros Foundation Stipendium. Rahvusvaheline Gümnaasiumi suveprogramm (õpilased 56 riigist). Ained Spordimeditsiin, Psühholoogia, Joonistamine. Lisaks: seal algas minu silmade avanemine ja teadvustatud huvi Õppimise vastu. Selgus, et selle ajani ei olnud ma kunagi pidanud päriselt õppima, endast parimat andma ega oma tegemiste eest vastutama. Selgus, et selle asemel olin omandanud meisterlikkuse aja varastamises ja õpetajatega manipuleerimises.  

  • Tartu Ülikooli Pärnu Kolledz, sotsiaaltöö korralduse eriala. Diplomitöö "Lapse probleemi konstrueerimine sotsiaaltöö praktikas"

  • Diakonia-ammattikorkeakoulu, Järvenpää, Soome. EL rahastatud rahvusvaheline programm "Social Analyses and Contextual Theology" 

  • Tartu Ülikooli Euroopa Kolledz, Euroopa õpingute magistratuur. Magistritöö teema "Gümnaasiumiõpilaste sotsiaalsed representatsioonid Euroopa Liidus - Harjumaa ja Ida-Virumaa näitel" 

  • The Blackford Centre for Life Coaching, Suurbritannia. Diploma with Distinction in Life Coaching 

 

Lisaks suur hulk erinevaid täiendkoolitusi. Mõned neist: 

  • Life coaching kursused "Strategic Intervention bootcamp", Coaching Institute

  • kursus "Money Bootcamp"

  • kursus "Signature System Blueprint"  

  • MOOC „The Future of Storytelling“, University of Applied Sciences Potsdam

  • Eesti Noorsootöö Keskus - sertifitseeritud Laagrijuhataja ja laagrikasvataja

  • koolitus „Lõimitud aine- ja keeleõppe koolitajate koolitus“, AMI-koolitus, MEIS

  • koolitus „Sotsiaalmeedia võimalused“, Eurodesk Eesti

  • koolitus „ULTRA – beyond inclusion“, Prantsusmaal

  • koolitus „Training for Trainers on Digital Youth Information”, ERYICA, Bregenz, Austria 

  • koolitus „Ajajuhtimine“, EMSL

  • koolitus „Сlowning training – animation methods“ Götzis, Austria

  • koolitus „Ettevõtluse alused. Äriplaani koostamine" Tallinn Ettevõtlusamet

  • koolitus „Immigration, minorities and human rights“ Palermo, Itaalia

  • Euroopa Nõukogu koolitus “Human rights and European Citizenship”, Luksemburg

  • koolitus "Projekti juhtimine ja kvaliteet", MindPark OÜ

  • koolitus "Management of European Youth Projects", Arnhem, Holland 

  • simulatsioonimäng ja koolitus "ÜRO Julgeoleku Nõukogu", Minsk, Valgevene

  • simulatsioonimängi koolitus "Euroopa tõukefondide rakendamine Suurel Tasandikul", BBJ

  • koolitus "Avatud noortekeskuste koolitus", Eesti 

  • koolitus "Youth Work and Youth Policy", Mözen, Saksamaa

  • õppevisiit "A Tale of Equality Land", Tbilisi, Gruusia 

  • õppevisiit "Youth Work in Ukraine", Kiev ja Lviv, Ukraina

  • õppevisiit "Youth Work in Moldova", Moldova ja Transnistria

 

Töökohad
  • Rahumäe Lillepood. Minu esimene töökoht, kus toimetasin lõpuks 12 aastat. Seal toimus minu esteetika, kiiruse, looduse-, inimeste-, arvamuste- ja emotsioonide mitmekesisuse, teenindamise, stressitaluvuse, töökorralduse, mõtete lugemise, praktilise empaatia, praktilise rahanduse ja suhtlemise baasväljaõpe.

  • Muud kooliajal peetud ametid: Tallinna Loomaaia giid ja Laste Zoo töötaja, Tallinna Vanalinna giid, Päkapikk ja päkapikkude ekspert, Lapsehoidja, Kübarsepp, Müüja, Ettekandja, Laagrikasvataja, Tooteesitleja, Pärnu Turismiinfopunkti infotöötaja jms.

  • Eesti Noorsootöö Keskus, Rahvusvaheliste suhete peaspetsialist. Tegelesin Eesti riigi noorsootööalaste lepingute täitmise ja rahvusvaheliste suhete arendamisega. 

  • Eesti Euroopa Liikumine. Muu hulgas olin üle-euroopalise noorteinfo võrgustiku Eurodesk Eesti koordinaator, Euroopa Liiduga liitumise "Jah" kampaania meeskonna liige, Eesti noorteinfoportaali "NIP" projektijuht, Euroopa noorteinfoportaali "European Youth Portal" Eesti projektijuht.

  • The Way Home, Odessa, Ukraina. Euroopa Vabatahtliku Teenistuse vabatahtlik. Töötasin kümme kuud Odessa tänavalastega. Seal hakkasin huvituma usalduse, armastuse ja tiivustajate vajalikkusest meie kasvamises nii laste kui täiskasvanutena.

  • Põhjamaade Ministrite Nõukogu - Põhjamaade noorteinfoprotaali "Björk" kontseptsiooni väljaarendamine ja projektijuht. Portaal sai 2009. aastal Eesti Internetiauhind konkursil II koha. 

  • MTÜ Headest - asutaja, juht ja kõik muu, mida on olnud vaja teha. 2004. aastast olen juhtinud seda väikest, kuid võimsat ja omanäolist noorte jõustamise ühingut. Ühe projekti jaoks tehtud ühing on tänaseks algatanud või osalenud partnerina 300+ projektis, toimetanud 32 riigis ja oleme jõudnud 150 000+ noore ja noortega töötava inimeseni.

  • Tallinna Pedagoogiline Seminar - koolitaja erinevates täiendõppeprogrammides. Teemad: Noorteinfo, Noorte kaasamine, Noorte osalus, Loovuse arendamine, Loovad võimalused huvihariduses, Võrgustikutöö olulisus ja võimalused, Kultuurievaheline õppimine. 

  • OÜ Leela - asutaja ja juht. Seoses koolitustöö mahu pideva kasvamisega asutasin 2009. aasatl selle mängulise ja inimeste iseolemist tugevdada sooviva ettevõtte. 

  • Tartu Ülikooli Skytte Instituut - õppejõud. Ained "Juhtimise ideaalid ja müüdid" ja Arenguseminar ehk magistrantide õppetöö toetaja ja mentor. 

Vabatahtlik töö ja kuulumine

Vabatahtlik töö on olnud mitte-teadlikult minu karjääri tähtis osa. Iga vabatahtlik töö on võimalus midagi uut õppida, uute inimestega kohtuda, end teostada ja uskumatult toredaid mälestusi kogeda.

 

Minu vabatahtliku töö märksõnad on olnud: noored, lapsed, puuetega inimesed, ettevõtlikkus, loodus ja keskkond, julgus olla.

Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingu täisliige.

 

Heategevusorganisatsioon "This Child Here" juhatuse liige 2017-2020 - ühing sündis tänu ühele kohtumisele Odessas. Minu vabatahtlik teenistus tõi Ukrainasse elama ühe elumuutust otsinud preestri Floridast, kes siiani toimetab seal tänavalaste, sõjas kannatanud perede ja kasuperenduse edendamisega.   

Euroopa Vabatahtlik Teenistus 

2005-2006 elasin ligi aasta Odessas, 

töötasin tänavalastega, õppisin vene keelt, tutvusin kuulsa Odessa huumoriga, hakkasin selles lõputus inspiratsiooni virrvarris kirjutama, sain selgeks taksojuhtide ja turumüüjatega asjaajamise, tean kuidas rongis hakkama saada, reisisin palju ning saavutasin meistri taseme Odessa shampuse avamises.

VAATA SELLEST TEHTUD FILMI "ODESSAS ABIKS"

Eestimaa Looduse Fondi talgujuht ja talgujuhtide koolitaja  

2002. aastal sattusin oma esimestele talgutele ja 2012. aastal sai minust suure uhkusega ELFi vabatahtlik talgujuht. Sellest ajast olen taastanud loopealseid, rannaniite, puisniite ja muid erilisi looduskooslusi. Puhastanud ja hooldanud konnade ja vesilike pulmamängutiike. Puhastanud ummistunud jõgesid ja mul oli oma Konnarände teelõik Piibe maanteel. Minu juhtimisel on pulmi pidama jõudnud u 10 000 konna.

2014. aastal sattusin ka Aasta Vabatahtliku kandidaatide hulka. 

VAATA AK UUDIST KONNADE ABISTAMISEST

VAATA MINU KONNADE ABISTAMISEST DOKI "KONNADE TEE"

Kõre ehk juttselg-kärnkonna sigimistiigi puhastamine Manilaiul. 

Maailm - Reisimine ja Kultuurid

Mulle meeldib reisida. Olen elanud päris rahvusvahelist elu ja tunnen, et minu mängumaa ongi terve Maailm. Mul on olnud õnn reisida väga palju. Olen külastanud umbes 50 riiki (Euroopas on veel katsumata Norra ja Balkan) ja aastaid olin kodust ära vähemalt 15 nädalat aastas. Reisin, et olla, avastada, seigelda, teha tööd, külastada sõpru või puhata. Ehk siis oskan päris hästi pakkida, ise reisi korraldada, jaamades viibida, reisiajal end lõbustada ja kohaneda. Nüüd tunnen, et on aeg vähem lennata ja avastada seda habrast Maailma mööda maad kulgedes või kodus olles. 

Suurima jälje jätnud kohad: Sahara kõrb, Grand Canyon, sekvoiad, Gröönimaa, Kuuba, Baikali järv, Liechtenstein, Šotimaa, Prantsusmaa, Kanada, Moldova, Eesti jne.

Kõige hämmastavam inimese tehtud koht maailmas, kus kõik peaksid käima: Kiievi Lavras asuv Mikrominiatuuride muuseum (kui sa ei usu, et juuksekarva saab tühjaks puurida, ära poleerida ja sinna roosi sisse panna, siis mine vaata.)

Parim, luksuslikeim ja ligipääsmatuim restoran maailmas: kellegi Ema või Vanaema köök. Sinna pääseb südamega, mitte rahaga. 

Reisimise oodatuim osa: rahulik hommikusöök oma kodus. See tundub tavalisena, kuid ära käimine muudab selle elu parimaks asjaks. 

 

Ma ei oska vastata küsimusele "Kuhu sa reisida tahad?". Ma võin minna igale poole, kuna minu reisimine on tõestanud, et ma ei tea parimaid kohti, sest ma pole neist kuulnud või siis sõltub parim koht lihtsalt hetkest - õiged inimesed, õige päikeseloojang, õige valgus vms. Tuleb lasta juhtuda ja öelda Jah, kui keegi või sinu enda kõht ütleb, et nüüd tuleb minna. Siiski - unistan laevareisist Leena või Jenissei jõel ja Kamtšatkast. Hiljuti olen täitnud unistuse või pigem avanud uue ürgukse - Sahara kõrbes, Grand Canyonis, sekvoia metsas.  

 

Reisimine tähendab minu jaoks võimalust olla iseendaga, lahkuda ja tulla tagasi. Minu jaoks on reisimine väga emotsionaalne kogemus. Ikka on tore asju näha, kuid võluv on see tunne, mida loovad enda mõtted, hetked, kohad ja eriti inimesed. See kõik on võimalik ainult siis, kui sa ei juhi kramplikult juhtuvat ise, loobud eeldustest, ei hinda pidevalt, ei võrdle koguaeg, suhtud asjadesse loovalt ja huumoriga, kuid mitte üleolevalt. Ja oled meeldiv ja tore. Ehk oled inimene, mitte tarbija või kriitik. Vastutad enda eest ise ja kasutad aega mis sul on. Kui juhtub, siis juhtub. Kui ongi nõme, siis nihverda olukorrast välja. Seda õpetas mulle minu huumoriaasta Odessas. Sealne elu oli kui film "Briljantkäsi", lihtsalt kestis 10kuud mitte 1,5h. 

 

Liiga sageli otsitakse teistsugusust või eksootikat ja ollakse pettunud, kui ei olegi nii teistsugune. Mulle tundub, et selline ootus tuleneb ebakindlusest. Usk, et kusagil on parem või et mina olen ikka parem. Või et keegi teine peab minu meelt lahutama või üllatama. Selline suhtumine teeb pimedaks, kurdiks ja kurjaks. Minu meelest on palju ilusam see võluvalt peenekoeline mitmekesisus, mis on peidetud samasugususe sisse. Maailmas on kõik asjad samad, lihtsalt nende vormid, suurus, värvingud ja lahendused on erinevad. Ja see põhimõtteline lihtne sarnasus ja lahenduste rohkus ongi meie väikese Maailma kõige võluvam osa.

Sahara 2020.jpg
USA 2019.jpg

Loodus 

Metsik loodus on mind alati võlunud ja loomulikult ka hirmutanud. Hirm tuleneb enda väiksuse ja võimetuse tundmisest. Kui sellest üle saada ja tunda end looduse kõige hirmutavama osana, siis ei olegi loodus enam nii õudne ja hakkad ka suurema austusega astuma, sest sina võid ju kõigile palju rohkem haiget teha. Inimene suudab kõige tõhusamalt hävitada - jäädavalt hävitada. Meile võib tunduda, et loodusjõud on hirmsad, kuid tulekahju või üleujutuse tulemusena ei hävi kunagi kõik, pigem muutub kõik tugevamaks ja puhtamaks. See hakkama saamise võime, aastaringist tulenev kulgemine, püsivus ja kannatlikkus, vajadusel ootamine, oma koha võtmine ja hoidmine on looduse alused. Need peaksid ja tegelikult on ka inimühiskonna alused. 

 

Enne ELFi arvasin, et inimene on täitsa paha tegelane, kuid nüüd saan aru, et looduslik mitmekesisus on tegelikult väga pikaajalise koostöö tulemus. Kõik niidud ja nende lõputu rikkus on ju igavesti kestnud niitmise tulemus. Algselt karjad ja siis inimkarjad.

 

Arvan, et loodus on mind õpetanud kõige rohkem, et mõista inimese hinge, psüühikat, võimekust ja koostoimimise põhimõtteid. Seda ei tohi küll enamasti öelda, kuid loodusfilmid on mind alati rohkem kõnetanud ja mõjutanud kui inimpsüühikat teaduslikult käsitlevad saated.  

Nii nagu ürgmets on segamets, on ka inimesed segamets, või vähemalt peaksid olema. Ürgmetsas on kõigil oma koht, jäätmeid ei teki, sest kõik on süsteemis ja kõik on võrdselt väärtuslikud. Siil ei teeskle, et on kuusepuu ja sinilill ei püüa olla pilvik. Moodsas ühiskonnas on kuidagi teisiti läinud - keskpärasus ja standardsus on muutunud etaloniks hariduses, töökohtades ja ka perekondades. Selle kõigega on kadunud iga üksikolendi väärtustamine ja tõstatunud küsimus - kes väärib kaitset ja tähelepanu? ELFi teema-aastad on aidanud mul tutvuda seni "suvaliste" ja "tähtsusetute" ööliblikate ning konnadega. Kui konnade aitamise üle naerdakse, siis kas suhtumine oleks sama kui igal kevadel hukkuks liikluses näiteks tuhandeid leevikesi? Nemad on ju nunnumad.

 

Ka kinnituse oma arusaamale õpetamisest ja õppimisest sain, Aleksei Turvoski sõnade vahendusel, loodusest.

"Looduses on õpetamise alus ranged piirid, mitte karistamine. Karistamine tekitab hirmu ja hirm aeglustab õppimist. Looduses ei ole selleks aega." Ma arvan, et meie elus ei ole ka. Või vähemalt võiksime ennast, end ümbritsevat, üksteist ja aega ehk siis elu rohkem väärtustada.  

Pedja 2020.jpg
Soome 2020.jpg

Hobid, laadijad, rõõmustajad

Hobid on kehv sõna, kuid samas ütleb seda, mida vaja. Mul on alati olnud palju hobisid. Ma olen väga uudishimulik ja igavus on minu suurim vaenlane. Mõned huvialade märksõnad, mis on alati suuremal või vähemal määral minu elus olnud.  

 

  • Sport - Minu vaimse tervise ja heaolu alus. Annab tervist, struktuuri, aega iseendale, enda eest hoolitsemist ja rõõmuhormoone. Kui tuju läheb kehvaks, siis on sport alati unarusse jäänud. Minu spordid: kõndimine keppidega ja ilma, kõik reketispordid - sulgpall, tennis, squash, lauatennis, mäesuusatamine, matkamine mägedes, rabas ja metsas, ujumine, rühmatreeningud - pilates, bodypump ning kõik muu põnev. Minu rütmiga ei sobi korvpall, jalgpall ja klassikaline aeroobika.  

  • Õppimine - Kui ma midagi uut ei õpi, siis ma närtsin ära. Minu õppimine ei tähenda koolis käimist või paremaks/valmis saamist. See on pigem oma piiride avardamine, avastamine ja uudishimu.

  • Lugemine - Lugemine tähendab lugusid, mõtteid ja enda mõtete avastamist. Loo sees on tore olla. Väga õudne olukord on kui raamat saab reisi ajal otsa ja teist pole. Ma ei mõista ilma raamatuta reisimist, see tundub raiskamisena:)

  • Tantsimine -  Armastan väga, kuid olen pisut liiga sõltuv väga heast partnerist. Aga kui on hea, siis ei ole paremat asja maailmas. Väga hea ootamine on ootamist väärt. 

  • Linnast ära ja looduses olemine - Mulle meeldib kui ma ei näe maju ja ideaalne kui on vulisev vesi. Mõtted lähevad õigesse ritta, lahendused on lihtsad ja kõik saab tähenduse. Kui tuju läheb kehvaks, siis on kontakt loodusega nõrgaks jäänud. Ühest teraapiaseansist tavaliselt piisab, et uuesti rajale saada.

  • Kunst - See tähendab kõike - kujutavat kunsti, tantsukunsti, muusikat, teatrit jne. See võimaldab argielust ära käia, näha uusi perspektiive ja vahel end ilusasti riidesse panna. 

  • Toit - Mulle meeldib süüa ja süüa teha. Eriti meeldivad mulle puhtad maitsed, lihtsad, ilusad ja värvilised toidud. 

  • Lähedastega olemine - Kuigi vajan palju aega endaga, siis elu käib ikka koos teistega. Kõik elu toredamad hetked on seotud teiste inimestega. Maailma kõige ilusam hetk on 100x ilusam kui saad seda jagada. Väga oluline on suhete kvaliteet ehk ruum olla ja muutuda, ausus, ehedus, märkamine ning üksteise pidev tundma õppimine.

  • Mediteerimine, teadvelolek - Neid poppe sõnu ei maini ma sageli, kuigi need on osa minu igast päevast. Neil on Eestis millegipärast vale tähendus ja mida kiputakse liiga lihtsalt naeruvääristama, vaatamata teaduslikele tõestustele. Nende eesmärk on õppida olemist ja tühjuse tekitamist. Täis klaasi ei saa ju midagi juurde valada! 

  • Käsitöö - nikerdamine, joonistamine, tikkimine, kudumine ...  

Tikkimine väike.jpg
Kujud väikesed.jpg

Raamatud

Loen väga palju ja väga erinevat kirjandust. Raamatud annavad võimaluse lugusid avastada ja mõtteid põrgatada. 

 

Mind huvitavad väga taustalood ehk kuidas inimesed said selleks, kes nad on. Liiga sageli nähakse lõppu, mitte seda lugu, kuidas sinna jõuti. Väga sageli on edulugude tegelikkus ja taust raske, keeruline või isegi traagiline teekond. Tegelikult on see enamasti nii ehk ütlus "Teemandid tekivad suurima surve all" on tõde ka inimeste kohta. Kõigi nende lugude sees on need "Teised", kes on võimaldanud selle surve all ellu jääda, et teemant saaks särama hakata.  

 

Ma olen alati lugenud, kuid tõeliselt lugema õppisin 2008. aastal kui alustasin koos sõpradega Raamatuklubi Antonovka. Tänu klubile ja meie vestlustele said raamatud elu ja mõtted hakkasid voolama. Enne seda tähendas lugemine raamatute läbi kappamist ja võidujooksu endaga. Kiiresti pidi lõppu jõudma. Aga selgus, et võib lugeda väga aeglaselt, vahepeal oma mõtteid kirjutades, raamatusse lausa sodides, uuesti lugedes. Selgus, et ma võin lugedes teha, mida tahan. 

 

Valik viimastel aastatel puudutanud ja liigutanud raamatuid: 

  • Michael Ende "MOMO"

  • C.S. Lewis "Alice in Wonderland" 

  • Elif Shafak "Forty Rules of Love" 

  • John Adair "Confucius on Leadership" 

  • Tara Mohr "Playing Big" 

  • Sirje Endre "Gustav Ernesaks. Mu isamaa on minu arm" 

  • D.H. Lawrence "Lady Chatterly's Lover" 

  • Greg McKeown "Essentialism" 

  • Runa Magnusdottir "How to find your X-Factor" 

  • Walter Isaacson "Einstein. His Life and Universe" 

  • Malidoma Patrice Some "The Healing Wisdom of Africa" 

  • Chris Guillebeau "100$ StartUp" 

  • Bob Costello "Restorative Circles in School" 

  • Claudine Blanchard-Leville "Les enseignants entre plaisir et souffrance"

  • Khaled Hosseini "Ja mägedelt kajas vastu" 

  • Robert Bly "Iron John"

  • Clarissa Pinkola Estes "Naised, kes jooksevad huntidega" 

  • Bill Plotkin "Soulcraft", "The Nature and Human Soul", "The Wild Mind" 

  • George Monbiot "Heat - How to stop the world from burning"

  • Harumi Murakami "What I talk about when I talk about running" 

  • Valdur Mikita "Lingvistiline mets"

  • Andre Agassi "Open" 

  • Alice Miller "The Drama of a Gifted Child"

Lugemisest ja raamatutest blogis:

Inimesed 

Last but not least - Kõige tähtsamad õpetajad on olnud kõik need tuhanded inimesed ja neist moodustunud grupid, kellega mul on olnud au kohtuda, koos töötada, neisse kuuluda või lihtsalt vaadelda.

 

Minu vaieldamatult suurim kirg on Inimene - tema tugevus, kõikvõimsus ja haprus. Ehk siis inimese tegelik potentsiaal, mille kasutamine ja selleni üldse jõudmine sõltub meie loomupärasest olekust, perekonnast, koolist, eeskujudest ja kõigest, mis meid mõjutab.

 

See kokku on inimese võime endaks saada ja samas olla ka gruppide liige. Me oleme siiski sotsiaalsed olendid ja see ongi kõige keerulisem. Sünergia tekib grupis, kuid gruppide eeldused, standardid ja nõuded on ka kõige suurem oht meie iseolemisele.

 

Endani jõudmine, grupis olla saamine ja oskamine, tiivustamine ja tiibade kärpimine ning nende protsesside teadvustamine ongi minu töö tegelik sisu ja eesmärk.

Sahara grupp 2020.jpg
I vahetus - väike.jpg
bottom of page