75 RAAMATUT JA AUTORIT, KES ON MIND PUUDUTANUD, KASVATANUD, MÕJUTANUD, JULGUSTANUD, ÕPETANUD
Lugemine on minu jaoks väga oluline. Sellest kirjutasin teises artiklis „Naised, kes loevad on ohtlikud“.
Selle pika nimekirja tegemine oli väga tore, kiire ja lihtne. Need raamatud on mind väga palju aidanud ja mõjutanud. Nad on kõik minuga koguaeg. Ma võin kõigi kohta hetkega öelda, mis nad minuga tegid. Püüdsin iga raamatu kohta kirjutada paari lausega, miks see on minu arvates väärt raamat. See oli väga huvitav ülesanne.
Kuna raamatuid on palju, siis püüdsin nad jagada minu jaoks oluliste teemade kaupa. See nimekiri ei ole mõeldud soovitusena, vaid jagamisena, käivitajana, inspireerijana. Võibolla mõni raamat kõnetab sind just nüüd ja arvad, et peaksid teda lugema. Võibolla tekib sul hoopis tahtmine teha oma nimekiri. Ja võibolla juhtub sinus hoopis midagi muud. Raamatud on salapärased tegelased.
Raamatud jagasin sellistesse teemadesse:
Olemisest ja elust
Enda mõistmisest, endaks saamisest ja endaga leppimisest
Naine olemisest
Suurepärasuse kasvamine ja enesemeisterlikkus
Juhtimisest, õppimisest, õpetamisest, mõjutamisest, kasvatamisest, loovusest
Ettevõtlus ja ise teha julgemine
OLEMISEST JA ELUST
1. Benjamine Hoff “Puhh ja Tao”
„See raamat oli minu ärataja ja pööraja. Midagi minu sees juhtus ja algas miski uus. Pisike ja lihtne, aga väga võimas raamatuke. „Aga äkki liah ikkagi on kodus ja äkki puu ei kuku pähe?“
2. Victor E. Frankl “Man’s Search for Meaning”
“Raamat peale mida sa lihtsalt pead mõistma, et sinu elu on sinu peas kinni. Ükskõik, mis olukord sul on või kui suur on kannatus, siis kõik on ikkagi kinni sinu suhtumises ja mis tähenduse sa kõigele annad. Raamat, mis aitab mul igas olukorras sihti hoida.”
3. Erich Fromm „The Art of Loving“
„Armastusest sellisena nagu ma arvan, et ta on – kõikjal, kõikvõimas, tingimusteta.“
4. Elif Shafak „Forty rules of Love“
„Kui sa tead Rumit, siis see raamat on sulle. Rumi saamislugu segatuna ühe kaasaegse naise ärkamisega.“
5. Andrus Kivirähk „Mees, kes teadis ussisõnu“
„Lugu meie kaotatud metsikusest ja tarkusest.“
6. D.H. Lawrence „Lady Chatterley armuke“
„Ilus armastuslugu, mille taustal on üks parim moodsa ühiskonna filosoofiline käsitlus. Kui tahad, et inimesed elaksid, siis tuleb nad elama, mitte tarbima õpetada.“
7. Tõnu Õnnepalu „Flandria päevik“
„Ühe väga sügavate ja kaunite mõtetega salapärase inimese mõtted. Õnneks ta kirjutab ja me saame neid mõtteid näha, sest temast neid jutuna kuulda on palju palju keerulisem. Nii nende eriti habraste geeniustega ju on.“
8. George Orwell „1984“
„Aitab mõista meie praegust jälgitud ja mõjutatud elu. Sina otsustad, kas oled selles mängus ohver või nutikas osaleja.“
9. Michael Ende „MOMO: Tüdruk, kes tõi inimestele nende aja tagasi“
„Minu 2017. aasta raamatupreemia vaieldamatu võitja. Lasteraamat, mis räägib ajast. Kuidas aja kokkuhoiu tulemusena ei ole meil üldse aega ja lisaks loobume ka kõigest olulisest. Üks väga äge ja kohati täitsa hirmutavalt päris lugu.“
10. Tommy Hellsten „Saad kõik, millest loobud. Elu paradoksid.“
„Tommy Hellsten on üks mu lemmikautor, kes kirjutab headusest, inimlikkusest, armastusest. Ta sõnad paitavad, panevad mõtlema ja suurendavad vastutustunnet.“
11. Tema Pühadus Dalai Laama ja Howard C. Cutler „Kunst olla Õnnelik“
„Lihtsad ja innustavad mõtted.“
12. Nick Vujicic „Life Without Limits“
„Minu elu kõige inspireerivamad inimesed on need, kes on sündinud või elu jooksul kaotanud mõne justnagu olulise kehaosa ent elu jätkub. Nickil ei ole käsi ega jalgu, kuid elu käib täiega.“
13. Herman Hesse „Siddhartha“
„Lugu elust, küpsemisest, lahkumisest, järjekindlusest, õppimisest, usust, teekonnast...“
14. Malidoma Patrice Somé “The Healing Wisdom of Africa“
„Me oleme kaotanud küla ja sellega ka kuuluvuse, oma loomuliku funktsiooni ja hingelise küpsemise. Sellest võiks teada ja seda teadvustada ikka, sest me ju kõik igatseme seda.“
15. Mariatu Kamara „A Bite of Mango“
„Sierra Leone kodusõja ja ühe tüdruku uskumatu elulugu. Üks neist raamatutest, mida lugeda kui tundub, et kõik on halvasti ja miski pole võimalik. Kui sul on kõht täis ja pea otsas, siis on kõik võimalik!“
16. Roald Dahl „Charlie ja shokolaadivabrik“
„Ilus lugu headusest, uskumisest ja unistamisest.“
17. Paolo Coelho „Alkeemik“
„Lugu reisimisest, enda leidmisest, kohtumisest, inimlikkusest.“
ENDA MÕISTMISEST, ENDAKS SAAMISEST JA ENDAGA LEPPIMISEST
18. Jane Fonda „My Life So Far“
„Esimene naise elulugu, mis mind sügavalt puudutas ja kõnetas. Rahulolematus endaga, oma kehaga, armastuse igatsus ja seda kõike ühes tunnustatud ning suurepärases naises.”
19. Alice Miller „The Drama of The Gifted Child: The Search for the True Self
“See on raamat, mis lubab tunda, lubab olla oma vanemate peale vihane, võimaldab hakata ennast, oma lugu ja ka oma vanemaid armastama.”
20. Tommy Hellsten “Jõehobu elutoas”
“See ja järgmine raamat käivad koos Alice Milleri raamatutega. Aitavad mõista oma lapsepõlve ja tulla sellest välja küpse iseseisva inimesena. Kaua su vanemad ikka kõiges süüdi on. Ühel hetkel pead ikka ise hakkama elama.”
21. Tommy Hellsten “Jõehobu töökohal”
22. Phil Stutz ja Barry Michels „The Tools“
“Kui Puhh ja Tao panid tule põlema, siis see raamat andis tööriistad, kuidas oma hädaorust välja hakata ronima. Harjutused, mis päriselt muutsid mu elu ja mida kasutan üha uuesti.”