top of page

5 õppetundi, kuidas ma ise ehitasin endale ettevõtte, kus ma olla ei taha?Ettevõtlus ja ettevõtlikkus on väga laiad ja mitmetähenduslikud sõnad. Ettevõtjana (tegelikult aktiivseks elamiseks üldse) peab teadma, oskama ja tegema paljusid asju. Neid on palju. Väga palju. Ja kui tahta need kõik korralikult enne tegema hakkamist ära õppida, siis ei olegi kunagi võimalik alustada. Kõik alustanud hakkasid lihtsalt proovima. Ja ka mina. See on olnud üks äge teekond. Kogemust nagu on, teadmisi ka, aga kuidas siis juhtus, et ühel hetkel avastasin end ettevõttest, kus mina ise olla ei taha?

Kas ma olen üldse ettevõja?

Ma ei tea. Üha rohkem tunnen, et see on ebavajalik küsimus. Olen ettevõtjana ehk mitte kellegi töötajana toimetanud kaua aega. Ehk siis olen otsustanud võtta vastutuse ja julgeda teha oma asju ise, ilma et keegi ütleks mida, millal ja kus. See tähendab vastutuse võtmist ka õppimise, kukkumise, ebaõnnestumise ja saavutuste eest. Ja see on väga tore.

Nii aga mis siis juhtus.

Tegelikult on seda juhtunud mitu korda. Jagan neid kõiki. Kõik on olnud erinevad põhjused ja õppetunnid sel endaks saamise ning minu eneseteostust ja tööd kandva vormi otsingul.

Vahemärkusena neile, kellele tundub see ebavajaliku otsimisena. Osadele inimestele sobib ükskõik kuhu mahutuda ja siis sellega hakkama saada ning see ära taluda. Ja see on ok. Teisele ei sobi. Mulle ära talumisest ja hakkama saamisest ei piisa. Lühiajaliselt olen ma selles väga hea. Saan hakkama kõigega. See ongi enesemeisterlikkus - enda kandmine sõltumata välistest tingimutest. Pikaajaliselt tahan nautida, õnnelik olla, rahul olla, ennast hästi tunda ja tahta olla ning teha. Ja kui enam ei taha, siis on midagi mäda. Kui seda mäda ignoreerida, siis saab mürgituse ja kui ära ei sure, siis muutub ise mürgiseks. Mõlemad ei ole väga õnnelikud tulemused, ei enda ega teiste jaoks:)

1. Iseenda tööliseks või funktsiooniks taandamine ehk enda alaväärtustamine.

Väga paljud võimsad, kogenud ja oskuslikud inimesed on peast töölised või sekretärid. Sh väga paljud juhid ja ettevõtjad. Kes muudkui rügavad vaikides ja tublisti. Need on need ettevõtjad, kes ei saa kunagi puhata, sest neil on ilgelt karm kupjast ülemus, kes ei luba. Neile tuleb meelde tuletada, et nad ise ongi tegelikult see ülemus.

Kuus aastat tagasi tegin ka mina lihtsalt projekte. Nii ma end tutvustasin. Ma muudmoodi ei osanud. Ja see pidev süstemaatiline alaväärtustamine oli nagu kaaries, mis lõpuks täiesti katki näris. Lõpuks vihkad kõike ja oled väga ebameeldiv enda ja kõigi teiste suhtes. Vihkad kõike mida teed. Kõik tundub kurnav ja mõttetu. Partnerid on ohud, sest see tähendab veel rohkem tööd ja projekte. Ja kuna "ma midagi erilist ei tee", siis ei saa ükski lähedane ka aidata või mõista, sest ma olen ju ennast ise nende silmis ka tähtsusetuks, kuigi väga hõivatud, brändinud. Ma ise olen ju öelnud, et see ei ole tähtis, mida ma teen. No ja siis ei olegi tähtis. Ja siis ei ole mõtet nende peale pahane ka olla, kui nad ei saa aru või ei pea sind tähtsaks.

Välja saamiseks ja teisiti mõtlemiseks oli vaja lõplikku purunemist ja auku kukkumist; abilist, kes aitaks välja ronida ja totaalset pausi ning kapitaalremonti. Pigem isegi ümberehitust, et avastada kes ma olen ja mida ma nende projektide sees siis tegelikult teen.

Oli vaja avastada oma lugu ehk saada töölisest inimeseks.

Ühte osa sellest loost saab lugeda siit.

* Tähtis. Sekretär ei ole paha amet. Aga peast serkretär olemine tähendab, et ma ei ole tähtis, ma olen peidus, nähtamatu, lihtsalt asjatan, olen asendatav vms. Seketäri amet on enamus organisatsiooni üks alustalasid. Hea sekretär on väga võimas juht, kes hoiab asjad töös.

2. Õige copywriting ehk see mida sa ütleb määrab selle, keda sa ligi meelitad

Peale enda pikka ja põhjalikku avastamist ning ümberbrändimist olin ma valmis välja tulema. Ja kõik läkski hästi. Inimesed tulidki. Aga ühel hetkel märkasin, et tulevad valed inimesed. Inimesed, kes tahavad abi maailma vallutamiseks ja inimeste tõhusamaks tööle panemiseks. Ei ole just minu teetass. Kus oli viga? Viga oli mu tekstides. Need rääkisidki valede inimestega. Minu jaoks valede inimestega. Inimesed ise olid täiesti õiged. Aga nende missioon ei olnud selle, millele ma kaasa tahtsin elada.