top of page

Kuidas eneseareng võib olla võimestav, aga ka vastikust tekitav?

Updated: Sep 6, 2022Vahel tundub, et kõik arendavad end pidevalt. Keegi ei tohi enam lihtsalt olla.


Koguaeg peab arenema ja püüdlema. Isegi lapsed peavad varakult olema väga teadlikult ja suunatult arendatud. Vanemad uhkeldavad oma 5kuuste edusammudega, 3-aastastest rääkimata. Kõigil on vaja kuhugi justkui jõuda või siis on pidev oht millestki maha jääda.


Kuhu nad siis kiirustavad?


Eneseareng on väga popp sõna. Aga küsimus ei ole sõnas. Küsimus on selle tähenduses.


Enesearengu tähendus võib olla koguv, kurnav, eemale peletav või võimestav.


Ja sellest tähendusest sõltubki kas ja kuidas igaüks saab ennast arendada.
4 VIISI ENNAST ARENDADA


Üks on kindel. Ükskõik, mis tähenduse sa enesearengule annad või kui teadlikult sa seda teed, siis see toimub igal juhul.


Sinust sõltumata.


Sinu keha, vaim, süda, hing – kõik liiguvad pidevalt. Kui sa ei saa julgemaks, siis sa saad kartlikumaks. Kui sa ei tee üldse trenn, siis su mõistus ja keha muutuvad pehmemaks.


Ja sellel kõigel ei ole mitte mingit pistmist vanusega.


Ka vanus on sinu peas loodud tähendus. Kui sa oled oma peas juba liiga vana, juba ema/isa, vanaema/isa, juba ülemus, juba ..., siis sellest sõltuvad sinu valikud, otsused ja elamise viis. Ja sama toimub vastupidi. Kui sa oled liiga noor, liiga kogenematu, liiga rumal, liiga ..., siis teed sa vastavad valikud.


Me kõik kogeme igapäev elu. Selle totaalses ja täiuslikus võlus ja valus. Ja ükski võlu ega valu pole fakt. Need on juhtumid, millele me anname tähenduse. Võimestava või murdva tähenduse. Ja seda teeb igaüks meist iseseisvalt. Jah me kopeerime ja inspireerume, aga lõpuks otsustame me oma tähenduse ja loo ikkagi ise.Oma elu-uuringutes olen täheldanud neli võrdselt sagedast enda arendamise viisi, millel kõigil on omad tagajärjed.


Igaks juhuks rõhutan, et ma ei mõista ühtegi „tüüpi“ hukka. See on pigem välimääraja.


Toon nad välja, et mõista seda mitmekesisust, sest kõik nad vajavad erinevat hoolt, lähenemist ja mõistmist.


Sinu kodus, kollektiivis, hobiringis ja sõpruskonnas on nad kõik esindatud. Nad vajavad erinevat juhtimist, kuulamist ja puudutust.


Need kõik tüübid on sinu enda sees olemas. Ühes valdkonnas või rollis oled üks ja teises selle vastand. Sul on vaja seda tunda, sest muidu oled sa kontrollimatu.