NOORTE ENESEMEISTERLIKKUS
ENDA TUNDMISEST, SUHTLEMISEST,
KOOLIST JA EDASISTEST VALIKUTEST
VEEBIKOOLITUS ÕPILASTELE
"KUIDAS KOOLISTRESSIGA HAKKAMA SAADA?"
28. VEEBRUARIL KELL 15.00 ZOOMIS
Kool on paljudele õpilastele väga stessirohke.
Kodutöö, hinded, eksamid, valikud, suhted, teiste arvamus, surve, õpetajad, vanemad, kohustused, muu elu...
Kuidas seda kõike hallata nii, et tore ka ikkagi oleks?
Ma olen ise endine ja praegune õpilane.
Ma tean palju endas kahtlemisest ja kartmisest.
Ma olen kuulnud väga paljude noorte ja õppijate muresid.
Minu soov on aidata muuta kool tehtavamaks ja stress hallatavamaks. Ja seda kõike nii, et sina ise saad julgemaks, vabamaks ja enesekindlamaks.
Veebinaris vaatan lähemalt:
-
Mis tegelikult stressi põhjustab?
-
Mis on kooli mõte?
-
Kuidas ennast toetada?
-
Kuidas teha kõike nutikamalt?
hind 30€
TEISTE KOGEMUSED
"Kursuse jooksul õppisin palju ja muutusin enesekindlamaks. Sain teada mida ma oskan paremini ja mida oleks vaja veel arendada. Kursusest võtan kindlasti kaasa selle, et ei ole nõrkusi mis oleks ainult nõrkused ja ei ole tugevusi mis oleksid ainult tugevused. Kui on vaja esineda, võta aeg alustamiseks ja lõpetamiseks. Mugavustsoon ei ole alati halb asi, oluline on sealt piisavalt tihti väljas käia."
- MATTIAS, 10. KLASS
"avastasin, et olen hea kuulamises, teise mõistmises ning teisega kaasa mõtlemises. ALGUSES ei olnud ma veel nii julge, hea silmsideme hoidmisel, vestluse alustamises ning polnud eriti avatud. aGA Teistega vestlemine ja grupitööde tegemine arendas vestluse alustamist ning muutis mind järjest rohkem avatuks."
- SANEL, 11. KLASS
"MA OLEN PÄRIS KINDEL, ET KUI MA POLEKS SIIA TULNUD, SIIS MA EI JULGEKS PRAEGU NII PALJU PROOVIDA UUSI ASJU NING MA KINDLASTI OLEKS ENDISELT PALJU TAGASIHOIDLIKUM."
- TRIIN, 12. KLASS
"MA MÕISTSIN, ET MA EI PEA OLEMA INIMESTEGA RÄÄKIDES TÄIUSLIKKUSE VÕRDKUJU. MÕISTSIN KA, ET MINUS OLI SELLINE ARVAMUS OLNUD JA NÜÜD SAIN SELLEST LAHTI LASTA. OMA HIRMUST INIMESTE EES. JA SIIS AVANESID PALJUD UKSED. SAIN HAKATA OMA ARVAMUST VABALT AVALDAMA JA KEEGI EI KRITISEERINUD, VAID ÜTLES OMA arvamuse . SAIN HAKATA TEISTE TALENTE MÄRKAMA JA NÄGEMA KUI PALJU NEIL ON MULLE ANDA. "
- KARL, 12. KLASS
"Mul juhtus esimesel päeval nii, et mõtlesin, et võiks minna võrkpalli mängima. kutsusin siis kõik mängima ja minu üllatuseks kõik tulidki ja olid vaimustuses kui mainisin oma kogemust. esimest korda jäi tunne, et kõik kuulasid mind ja mind pandi tähele. Üldse hakkasin aru saama, et tegelikult olengi päris hea suhtleja. "
- Irene, 11. KLASS
Miks ma seda kõike teen?
Et elamine oleks võimalik.
See on julge väide. Kas siis elu suhtlemiseta ei ole võimalik ja väärtuslik?
Ja kuidas puutub koolistress suhtlemisse?
Ma arvan, et peaaegu kõik probleemid on suhtlemisprobleemid. Suhtlemine iseendaga või teistega või sellega, mida sa teed. Kõik on suhteküsimus.
Suhtlemise all ei mõtle ma rääkimist, vaid pigem suhestumist, mille üks osa vahel on rääkimine oma kõikide nüanssidega. Suhtlemine kui suhestumine võimaldab meil olla, kuuluda, eralduda, areneda... Ja suhtlemise hirm või lihtsalt halb suhtlemine lihtsalt takistavad kõike seda.
Oma töö ja elu käigus näen liiga paljusid inimesi, kelle jaoks suhtlemine on takistus. See on meeletu raiskamine, sest nad ei ole toredad kellelegi. Ja ma tahan, et sul oleks tore, mul oleks tore ja kõigile teistel ka, kes sinuga kokku puutuvad. Ja toredaga ei mõtle ma, et elu on lust ja lillepidu ning sa teed koguaeg nalja ja oled rõõmus. Kuid oluline, et kui see lustihetk siiski tekib, siis julgeksid selles rõõmus ka osaleda. Sest hirmunud suhtleja jääb kõrvale nii toredast kui raskest. Ta on hõivatud iseendaga samal ajal kui teised vajaksid ta tuge või kaasa elamist või kedagi, kellega koos naerda ja tantsida.
Ma pigem tahan, et su hirm või skeem-suhtlemine ei pimestaks ega varjutaks su inimlikkust. Et sa suudaksid kuulata, öelda mis sa mõtled, küsida, alustada vestlust, vastata kui mina alustan, märkaksid häda ja suudaksid seda kanda, julgeksid minu rõõmus osaleda... See kõik on suhtlemine ja see, mis teeb elu sisukaks ja väärtuslikuks. Kodus, tööl, tänaval, turul, zoomis...
Ja sellele tundele tahangi ma kaasa aidata. Et teise inimese või rühmaga kohtumine võiks tekitada ootust.
Mulle on elus antud kingitusena nii suhtlemise armastus kui ebakindlus ja hirm. Ma ei ole pimestatud entusiastlik suhtleja või esineja. Pigem olen ettevaatlik, kuigi see ei pruugi välja paista. Olen õppinud oma hirme ja ebakindlusi ohjama ning otsustama julgeda ja oma suhtlusoskust kasutama. Ja sama saan aidata ka sul teha.
Olen seda teinud viimased 20 aastat palju tuhande inimesega. Igas vanuses. Igast rahvusest. Ja igasuguse vertsusega - väga vaiksete ja väga lärkmakatega.
Minu töö lemmikosa on näha kuidas kellegi silmad lähevad särama. Lihtsalt selle pärast, et nad julgevad rohkem olla ja hakkavad endasse rohkem uskuma. Ja seda tahan aidata ka sul teha.
Siin lehel olevade kursused on just noortele, aga kui sa oled vanem, siis Sulle on see kursus.
Blogis SUHTLEMISEST
Ma olen, kes sa soovid, et ma olen ehk kuidas on võimalik end mitte tunda?
VÕIMSAIM RELV, MIS VAIGISTAB, SUURENDAB EBAKINDLUST JA TAKISTAB MUUTUST
Kas suhtlemine on talent või oskus?
Hea suhtleja on alati enesekindel ja julge?
Kuidas minu korralikkus ebaviisakuseks osutus?
AVALIKU ESINEMISE KARTMINE JA MIDA SELLEGA PEALE HAKATA
Sisemine kriitika - milleks ja kuidas seda peatada või vähemalt vähendada?