Enesemeisterlikkuse arendamine

Mis on Enesemeisterlikkus? See on enda tundmine, enda aktsepteerimine, pidev kasvamine, enda oskuslik aitamine ja enda armastamine. Lühidalt on see oskus oma eluga hakkama saada, sh kõigi rõõmude, kurbuste ja väljakutsetega. Kuigi vahel oleks ju tore, kui keegi sinu eest elaks, siis kahjuks ei ole see võimalik. Ma tean paljusid, kes on oma elu teistele andnud, kuid keegi neist ei ole lõpuks rahul. Enesemeisterlikkust tuleb ka õppida ja harjutada, nii nagu kõike muud. 

Ebakindlus on üks ohtlik viirus, mis võib alata väiksena, kuid võib lõpuks täielikult hävitada ka kõige tugevama elu. Aastate jooksul olen märganud, et inimesed vaevlevad varjatud ebakindluse ja suhtlemishirmu käes. Sageli vürtsitab seda teadmine, et peaks olema teistsugune ehk ma ei ole piisav. Kui neile hädadele julgelt ja nutikalt otsa vaadata ning pisut harjutada, siis sageli muutuvad need hädad, nõrkused ja "puudused" lausa kasulikeks ning muunduvad tugevusteks.

Meile meeldib näha enesekindlust ja sageli arvame, et enesekindlad ei karda midagi. Enesekindlus on õpitav hoiak ja oskus, mis võimaldab elada vabalt, hoolivalt, külluslikult ja päriselt.

 

Tiigrid on ju julged! Ka tiigrid kardavad, ebaõnnestuvad, pettuvad ja väsivad nagu kõik teised. Julgeks tiigriks saamine eeldab harjutamist, head õpetajat ja häid ellujäämise oskuseid. Sellest haigutavast tiigrist inspireerituna pakungi lihtsaid ja toredaid koolitusi, et saaksid oma tõelistelt võimetelt lõpuks võtta kaane pealt. 

"Pidin jälle avalikult esinema ja mõistsin, et see polegi nii ületamatult hirmus."

"Arvasin, et ma ei ole võimeline paanikasse minemata esinema ja see arvamus endast on mind päris palju piiranud."

"Mulle jõudis kohale, et tegelikult polegi ma nii häbelik ja minus on peidus teatud liidriomadused."

"Eriti meeldis see, et pandi erinevate inimestega suhtlema ja ma ei ole eriti hea suhtleja."

"Pidin jälle avalikult esinema ja mõistsin, et see polegi nii ületamatult hirmus."

"Arvasin, et ma ei ole võimeline paanikasse minemata esinema ja see arvamus endast on mind päris palju piiranud."

"Mulle jõudis kohale, et tegelikult polegi ma nii häbelik ja minus on peidus teatud liidriomadused."

"Eriti meeldis see, et pandi erinevate inimestega suhtlema ja ma ei ole eriti hea suhtleja."

Avaliku esinemise hirmu ületamise kursus 

Avaliku esinemise hirm on üks kõige sagedasem ja tavalisem hirm. See on ka üks kõige ohtlikum ja kasutum, aga lihtsalt ületatav hirm. Õnneks on enamus kartjad sellest hirmust teadlikud ja nad teavad ka kui palju see neid takistab. Liiga paljudel suurepärastel inimestel on see hirm nii suur, et nad eelistavad olla nähtamatud ja vait. Selle tulemusena jäävad teised nende panusest ja mõtetest ilma ning nad ise annavad ennast hävitavale hirmule jõudu juurde. 
 
Väike hirm on alati vajalik, kuid see peaks aitama mitte takistama. Näitlejad ja muusikud ütlevad, et kui lavahirm täielikult kaob, siis on aeg ametit vahetada. Pisike hirm aitab end kokkuvõtta ja endast parimat anda. Suur hirm teeb enesekeskseks, ebakindlaks, araks, väikeseks, vaeseks ja sunnib põgenema. Teiste ees rääkimine on tegelikult väga lihtne - see on pigem suhtumine, kui oskus.
 
Teiste ees rääkimise hirmu ületamisega kaasneb palju boonuseid: oled enesekindlam; saad teada oma väärtuse ja eripära; saad teada, et sul on mida öelda ja sa võid seda öelda; muutud vähem enesekeskseks, sest publik muutub koletistest inimesteks jne. Ehk siis saad palju vaba aega ja energiat, sest põgenemisplaanide tegemise asemel saad teha mida tahad teha. 
 
Sisu: Avaliku esinemise ja selle kartmise lahti harutamine; Turvalises keskkonnas proovimine ja harjutamine; Oma eripärade, tugevuste ja nõrkustega tutvumine ning nende kasutamise õppimine; Hirmu taltsutamise ABC.
 
Kellele: kõigile, kelle jaoks teiste ees (lihtsalt grupis või laval) rääkimine on väga suur või liiga suur väljakutse ja kellel on sellest kõrini.
 
Kestvus: 4 x 2,5h 

Grupi suurus: 10 - 15

Mis on Enesemeisterlikkus? Iseendaga, oma eluga ja teistega hakkama saamine. Elu on nagu üks pikk mägimatk - kott on raske, teekond on pikk, tulemus on paljutõotav, vahel on vaade väga ilus, vahel on teekond pikk ja    igav, vahel on lihtne, vahel raske, vahel võimatult raske, vahel ajab naerma ja vahel nutma, vahel on endal paha tuju, vahel ajavad kaaslased närvi, vahel oled näljane ja väsinud, vahel saapad hõõruvad, vahel on kaasas vale varustus, vahel kaob kaart ära või kaart on vale, ja enamasti juhtub midagi üllatavat, mis muudab sind tugevamaks, kogenumaks, või disainib Sinu unistusi. Ja üks on kindel - igale hingematvalt kaunile vallutatud mäetipule järgneb edasine matk ja uue tipu unistus.

 

Ehk siis Elu on üks põnev ja väga keeruline mäng, mida pead mängima Sina ise. Selle mängu muudab eriti keeruliseks ja võluvaks see, et kõik mängivad oma mängu ja tegelikult keegi ei tea, kelle versioon ja reeglid kõige õigemad on. Mida kiiemini sa selles kaoses oma teed leidma ja raskusi kandma õpid, seda toredamaks see mäng muutub.

 

Enesemeisterlikkus on oskus, mis võimaldab mängida oma mängu, mõista teiste mängu ja lõpuks neid oskuslikult ühendada. See tähendab enda tundmist, enda väärtustamist, teiste talumist, suhtlemisoskust ja võimet probleeme/kriise kannatada ning lahendada. 

 

Koolituse eesmärk ei ole anda lihtsaid "õigeid" lahendusi, vaid õppida oma loo väärtustamist, kriisidega toime tulemist ja harjutada, kuidas leida oma olukordadest inspiratsiooni järgmiseks sammuks. 

 

Minu unistus on, et koolituse lõpuks oled pisut väsinud ja täis mõtteid ning inspiratsiooni; oled veetnud jõudu andva ja lõbusa päeva; oled hämmingus oma võimekusest ja tead mida edasi pead tegema.

 

Sisu: Enesemeisterlikkuse osad, Enesemeisterlikkuse põhioskused, Enesemeitserlikkuse inventuur ja praktikum. 

 

Kellele: Neile, kes tunnevad, et Elumäng on raskeks muutunud; kellele tundub, et mänguoskus on roostes või kes tahavad oma mängu oskust arendada.

 

Kaua kestab: terve päev 

Grupi suurus: kuni 25 inimest

 

LOE LÄHEMALT JA OSALE!

JÄRGMINE KOOLITUS: 

KAHEL NELJAPÄEVAL

07. ja 21.04.2016 

KELL 17.30 - 20.00 

Suhtlemisoskus on hea elu, hea enesetunde, heade suhete ja eduka karjääri üks alus. Pole midagi meeliülendavamat kui tõeline suhtlemine. See tähendab võrdset vastastikust suhtlemist, kus kõik osapooled osalevad, on märgatud ja väärtustatud ning lõpuks tunned, et miski puudutas sind. Vahel võib selline suhtlushetk kesta vaid sekundeid, kuid puudutada rohkem kui mõni pikk kohtumine. Üha rohkem räägitakse, et tööandjad ei otsi enam oskuseid, vaid hea suhtlusoskusega inimesi. Liiga sageli kohtun inimestega, kelle jaoks suhtlemine on tõeline peavalu. Eks mõni ju ongi vähem suhtleja, kuid see ei tähenda, et seda vähe suhtlemist ei võiks hästi ja stressita teha. Hea suhtlemine ei tähendab esimesena rääkima hakkamist, palju rääkimist või kõige kõvemini kisamist.
 
Me kõik oleme kaasasündinud andega suhtlejad. Kui me seda poleks, siis me ei elaks, sest ema poleks aru saanud, et meil on kõht tühi. See tähendab, et suhtlemine ei tähendab ainult rääkimist, huvitavate asjade ütlemist või hea meelelahutaja olemist. Need lihtsustavad ja vürtsitavad, kuid ei ole põhikompnendid. Kahjuks väga paljudest inimestest kasvatatakse hea suhtlusoskus välja. See kasvatus toodab küll tublisid, vaikseid ja alluvaid lapsi, kuid ebakindlaid, "ebatäiuslikke" ja end tagasihoidvaid täiskasvanuid. On aeg oma loomulik suhtlemisanne üles äratada!  
 
Paljud enda arvates halvad suhtlejad on tegelikult väga head suhtlejad ja vahel enda arvates väga head suhtlejad on tegelikult päris tüütud suhtlejad. "Nõrgad" suhtlejad on sageli lihtsalt ebakindlad, sõltuvad liigselt teiste arvamusest, neil on liiga palju halbu kogemusi või neil ei ole kunagi head eeskuju või treenerit olnud. Suhtlemine on suhtumine ja harjutatav oskus. 

 

Sisu: Kursuse eesmärk on pakkuda "treeningsaali", kus teha suhtlustrenni lihtsalt ja lõbusalt; mõista, et kõik kardavad ja keegi ei oska; avastada ja harjuda oma suhtlusstiiliga ning õppida hea suhtlemise nippe.  

 

Kellele: Kõigile, kes arvavad, et nad on halvad suhtlejad või kes tahaksid olla julgemad suhtlejad. 

 

Kestvus: 4 x 2,5h 

Grupi suurus: kuni 20

Töötuba: Mis minus on väärtuslikku -

minu kogemused, võimed ja anded ning mis nendega teha 

Eneseteadlikkus ja avatus on igasuguse õppimise, muutumise ja kasvamise eeltingimus. Teadlikku suhtumist väärivad võrdselt nii sina ise, sinu kogemused, sinu suhted kui sinu unistused. Iga muutuse eel tasub veidi tagasi vaadata, et mõista, kas edasi minemiseks on vaja olnut korrastada, ümber sättida või ongi aeg tõeliseks muutuseks. Sageli on selle üksi tegemine väga vaevaline ja hirmutav, ei tea kust alustada, üksi on end lihtne oma "vanas liivakastis" hoida või mõni asendustegevus leida. 
 
Kõik inimesed on elanud väga kirevat ja mitmekesist elu. Osad on sellest teadlikud, sest see kirevus ongi olnud väga erinev. Tulemus võib olla arusaamatu hunnik, millel puudub kuju, struktuur, seosed ja tähendus. Teistele aga tundub, et nad on elanud tavalist halli elu ja nad ei ole "midagi erilist" teinud ning neis kogemustes ei ole midagi "väärtuslikku". Nemad peavad õppima halli varjundeid nägema, et mõista kui väärtuslik ja kirev tegelikult kõik on.
 
Kellele: Töötuba on neile, kes vajavad juhendatud sanitaarpäeva oma elu, mõtete ja unistuste sorteerimiseks ning korrastamiseks, et neid saaks hakata enda kasuks rakendama. 
 
Kuidas töö käib? Töötoas toimub palju tööd endaga, jagamine toimub vaikselt paarides, teiste ees esinema ei pea ja avalikku analüüsi ei toimu.  
 

Kestvus: terve päev

Grupi suurus: kuni 20 

"Ma tundsin, et mu eneseväärikus kasvas."

"Sain aru , et ma olen mõtlev inimene. Meeldis – avatus, arutelu, lahenduste leidmine."

"I had payd a lof of money in my life for courses about personal growth, and this course was better than a lot of them."

"I really like Epp’s sense of humour and style that lets the members of the group „fly“."